Mõnes majapidamises raisatakse iga päev liitrite viisi värsket vett ja ei kasutata elektrit targalt. Ära lase oma raha niisama lendu! Väikesed muudatused harjumustes võivad muuta maailma, aidata säilitada ressursse ja vähendada su kommunaalarveid.
Vähem elektrit, vähem raha
Sa saad kasutada vähem energiat – ja vähendada oma arveid –, kui vaatad värske pilguga üle oma valgustuse, küttesüsteemi ja kodumasinad.
Näiteks LED-pirnid tarbivad tavaliste hõõgpirnidega võrreldes vähem energiat ja kestavad nendest kauem. Veelgi rohkem säästad siis, kui lülitad need toast lahkudes välja (mis on TRÅDFRI puldiga imelihtne). Küttekulude hõlpsaks vähendamiseks võid temperatuuri langedes kasutada isoleerivaid ruloosid või paksemaid kardinaid.
Aga kuidas on lood energiaahne kuivatiga? Kui kuivatad selle asemel riideid hoopis restil, kuluvad ja rebenevad need palju vähem.
Elektriseadmed on muidugi vajalik kaasaegne tehnika, kuid eelistada tuleks AA+ või kõrgema märgisega mudeleid, mis on väga energiasäästlikud. Ja kui soovid mõelda eriti suurelt, võib alternatiivne energia, näiteks kodune päikeseenergia, aidata vähendada su elektriarveid ja süsinikdioksiidi heitkoguseid.
Kasulikke nippe jagab IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro:
Võrreldes hõõglampidega võivad LED-lambid säästa kuni 85% energiat ja nende eluiga on ligikaudu 25 000 tundi.
Lihtne viis vähendada jäätmete hulka ja tagada, et laetud patareid on alati käepärast, on kasutada akupatareisid ja laadijat. See ei säästa mitte ainult keskkonda, vaid ka raha.
Ilmselt on paljudes kodudes kõrge energiatõhususklassiga külmik paigutatud kööki radiaatori või ahju lähedale, või ka otsese päikesevalguse kätte, mis suurendab elektri tarbimist.
Kui veekeetja sisemuses leidub kasvõi millimeetri paksune kiht katlakivi, on selle energiakulu kuni 10% võrra suurem.
3 nippi Tallinna Tehnikaülikooli energeetikaprofessorilt Argo Rosinalt:
„Mõne seadme, näiteks pesumasina, nõudepesumasina või boileri puhul on hea viis raha säästmiseks kasutada neid ajal, mil elektri hind on soodsam.“
„Harjumusi muutes on leibkonna elektritarbimist võimalik vähendada ligi 10% ja isegi enam.
„Hoia külmkapi külmutuselement jäävaba – 2 mm jääd suurendab külmiku energiatarbimist kuni 10% võrra.“
Väiksem veetarve kerge vaevaga
Magevesi moodustab kõigest 3% kogu maailma veest. Seega on selle hoolikas kasutamine mõistlik – nii rahaliselt kui ka keskkonna seisukohast. Õnneks suudavad tänapäeva tooted sinu eest ise vett säästa.
Näiteks rõhku tasakaalustav aeraator on standardne kogu IKEA segistite ja duššide valiku puhul. See vähendab vee väljumist – mõnes vannitoasegistis kuni 50% –, kuid hoiab veevoolu tugevuse soovitud tasemel. Seega kulutad soojendamiseks vähem energiat, ja veelgi vähem siis, kui kraanil on külma stardi funktsioon.
Tänapäeva nõudepesumasinatel ja pesumasinatel on tavaliselt olemas ökorežiim, mis on väga vee- ja energiasäästlik. Tegelikult kulub nõudepesumasinal selles režiimis vähem vett kui siis, kui teed seda kõike käsitsi.
Pea meeles ka taimi
Tavalises kodus on võimalik iga päev suurel hulgal vett säästa, näiteks juba lihtsalt kraani kinni keerates, kui sa parasjagu hambaid harjad. Või pestes salatit kausis, mitte voolava vee all. Seejärel võid kokkuhoitud vee oma toataimedele joogiks anda. Ja kui sa ootad, et dušivesi soojeneks, saad sa neile veelgi rohkem jahedat vett koguda.
Värske vesi võib olla kallis loodusvara, kuid vihmavett saab aias kasutamiseks koguda täitsa tasuta. Kui ootad kastmisega päikeseloojanguni, ei kaota sa aurumise tõttu nii palju vett kui keset päeva.
Soojema ilmaga saad kraanivett jahutada külmikus – nii ei pea sa ootama, kuni kraanist külma vett jooksma hakkab. Kõigil inimestel maailmas pole joodavat kraanivett. Ehk peaksid need, kellel see võimalus olemas on, igat tilka väärtustama?
TOP 5 nõuannet Eesti Vee-ettevõtete Liidu tegevjuhilt Raili Kärmaselt
Enamik inimesi ei oska hinnata ja väärtustada puhta vee olemasolu. Vett tuleb kasutada vastutustundlikult, sest vee-ettevõtted töötavad igapäevaselt selle nimel, et puhas joogivesi oleks kraanis olemas, ning reovesi saaks nõuetekohaselt puhastatud, et vähendada seeläbi negatiivset mõju keskkonnale.
Eelistades dušši vannile, kulutad kuni 3 korda vähem vett.
Vett saab oluliselt kokku hoida, kui keerad hammaste harjamise ning keha või käte seebitamise ajal kraani kinni.
Kasutades väiksemas koguses kehapesuvahendeid, saab veega käituda kokkuhoidlikumalt.
Kasuta säästlikke seadmeid, mis arvutavad vajaliku veevajaduse nõude või pesu koguse järgi ja ei raiska vett ega energiat asjatult.
TOP 3 nõuannet IKEA sisekujundusosakonna juhilt Pedro Castrolt
Vee säästmine saab lihtsamini säästa eelistades veesäästlikumaid seadmeid. Näiteks säästlikku käsidušši, millel on reguleeriv tihend, mis vähendab veevoolu hoides samal ajal veesurvet. Tänu sellele saab säästa vett ja energiat iga kord, kui dušist vee jooksma paned
Integreeritud aeraatoriga kraani eelistamine võimaldab säästa kuni 40% vett vannitoas ja kuni 30% köögis
Kõrge energiatõhususklassiga seadmeid eelistades saab vähendada oluliselt nii elektri- kui ka vee arvet.
Eksperdi nipid, kuidas hoida kokku küttekulude pealt
TOP 4 nõuannet Pedro Castrolt
Talvel saab soojuse toas hoida, kattes aknad ööseks kardinatega. Päikeselisel päeval võiks kardinad akende eest ära tõmmata, et päike tuba soojendaks.
Soojust aitavad toas hoida paksemad või pimendavad kardinad või voldikrulood, mis õhu ja soojuse toas hoiavad.
Külmal aastaajal hoiavad vaibad põranda soojana ja mõjuvad varba all mõnusalt
Talvel saab end saab nii öösel magades kui ka vabal päeval pikutades hoida soojas paksema tekiga. Ka vahtmadrats hoiab paremini soojust kui vedrumadrats.
5 nippi Tallinna Tehnikaülikooli hoonete tehnosüsteemide professorilt Martin Thalfeldtilt.
Vähendades toatemperatuuri vaid 1 kraadi võrra, saab küttekuludelt säästa 5-10%.
Igapäevaste harjumustega saab vähendada küttekulusid 10-20%.
Jälgides, et mööbel ega kardinad ei kataks radiaatorit, et see kütaks kardinataguse asemel tuba ennast.
Öösel akende kinnikatmine ruloode või kardinatega annab mõningast säästu
Veidi madalama temperatuuriga sooja vee kasutamine või selle kasutusaja vähendamine aitab vähendada küttearveid.