Kolmandik maailma söögivarudest läheb igal aastal kaduma või raisku. Selleks, et olukorda parandada, saad juba täna teha kodus väikeseid muudatusi. Ja me aitame sind! Koos leiame kindlasti viise, kuidas vähendada jäätmeid, säästa raha ja päästa planeeti.
Toidublogija Ragne Värki 3 nippi:
- Toidukordade planeerimise ja läbimõeldud ostunimekirjaga võib toidukulutusi vähendada kuni 30%.
- Enne toidupoodi minekut on oluline hinnata oma järgmise nädala toidukordi. Selleks, et vältida ebavajalike toodete ostmist, koosta nimekiri või tee foto külmkapi sisust.
- Toidu ülejäägid tuleks alati panna hermeetiliselt suletud anumatesse ja säilitada külmkapis. Valmistoit säilib väljaspool külmkappi kuni kaks tundi, külmikus aga kuni kolm-neli päeva.1.
Lihtne retsept maailma muutmiseks
Mida me sööme pajatab nii mõndagi selle kohta, kes me oleme, aga ka selle kohta, kuidas me keskkonda mõjutame. Suurtes kogustes toiduainete kasvatamine, transportimine ja küpsetamine põhjustab 30% ülemaailmsest süsinikdioksiidi heitkogusest. Nii et mida rohkem sa ise kodus süüa teed, seda väiksem on ka su ökoloogiline jalajälg. Ja muide, kodus kokates planeerid oma toidukordi rohkem ja viskad ära vähem toitu. Eestlastena oleme selles vallas tegelikult juba päris tublid!
• 59% eestlasi juba planeerivad oma söögikordi ja võtavad ostunimekirja poodi kaasa.
• 68% eestlastest kasutab toidu valmistamiseks eelmise päeva või õhtu ülejääke.
Looduslähedus on lahe
Meie jätkusuutlikkuse uuringust selgus, et eestlastele tõesti meeldib rohelisi söögivalikuid teha.
• 32% eestlastele meeldib aias toimetada ja ise oma köögi- või juurvilju kasvatada.
• 36% eestlasi müttavad looduses ja korjavad seeni, marju, teeks vajalikke taimi jne.
• 32% eestlasi kompostivad kodus.
Taimsete roogade võlu
Kas tahaksid midagi suuremat ette võtta? Siis proovi taimset toitumist, sest see vähendab su ökoloogilist jalajälge veel rohkem. Alustuseks võiksid mekkida näiteks meie hernevalgust valmistatud taimset hakkliha. See näeb välja ja maitseb nagu liha, aga selles pole ühtegi loomset koostisosa. Niisiis sobib see ka taimetoitlastele.
Võta toidukarp appi
Õigete toidukarpide või -anumatega näed, mis sul kapis on ja nii püsivad sinu parimad road alati värsked. Samuti aitab see lihtne nipp vähendada toiduraiskamist ja äraviskamist. Virnastatavad anumad, mis on tehtud ahjukindlast klaasist, aitavad ka kapis või külmkapis ruumi kokku hoida ja neid saab kasutada ükskõik mille jaoks – hoiustamiseks, küpsetamiseks, serveerimiseks, pikniku pidamiseks ja töö- või koolilõuna kaasavõtmiseks.
IKEA Eesti sisekujundusosakonna juhi Pedro Castro 4 nippi:
- Plastikust või klaasist toidukarbid ei ole mitte ainult hea abivahend toidu säilitamiseks, vaid need aitavad ka külmkapis ruumi kokku hoida. Lisaks on külmkappi avades hästi näha, mis on karbi sees.
- Toidu säilitusnõusid saab kasutada ka toidu külmutamiseks või ahjus küpsetamiseks.
- Külmkapis tasub erinevad toiduained nagu piimatooted, liha, köögiviljad jne hoiustada eraldi riiulitel. See aitab meeles hoida, mis meil külmikus olemas on ning väldib toidu riknemist.
- Energiasäästlikud külmikud võimaldavad reguleerida niiskust ja temperatuuri igal riiulil, vähendades nii temperatuurikõikumisi ja hoides erinevaid tooteid kauem värskena.
Hüvasti, ühekordselt kasutatavad plasttooted
Ühekordselt kasutatavaid plasttooteid võiks kasutada kahel viisil – kas rohkem kui üks kord või siis üldse mitte. Ka meie uuringust selgus, et eestlased proovivad olla loodushoidlikumad ja plasti tarbimist vähendada.
• 67% eestlasi korduvkasutavad veepudeleid, kotte ja teisi pakendeid, kui vähegi võimalik.
• 56% eestlastest üritavad vähendada kilekottide ning plastist taldrikute, nugade ja joogitopside kasutamist.