Samuti on IKEA Art Event kuuenda kollektsiooni eesmärk tuua kunst paljude inimeste kodudesse – seekord hägustades peent piiri kunsti ja disaini vahel. Sellele teekonnale kutsus IKEA maailma eri paigust kaasa erineva taustaga kunstnikke: Daniel Arsham (New York), Gelchop (Tokyo), Humans since 1982 (Stockholm), Sabine Marcelis (Rotterdam) ja Stefan Marx (Berliin).
„Teeme koostööd erinevate kunstnikega üle maailma, et peegeldada kunsti ja disaini ristumist,“ ütles IKEA Art Eventi loominguline juht Henrik Most. „Tahame näidata, et kunstnikuks või disaineriks olemine ei tähenda seda, et pead jääma ühte kindlasse kasti, vaid võid töötada erinevates valdkondades ning et see uus liikumine on avaldanud sügavat mõju nii praegustes disaini- kui ka kunstimaastikel.“
Kollektsiooni kuulub kümme kodusisustustoodet, mis mõjutavad, kuidas me igapäevaesemeid näeme, avaldades samas austust igapäevasele loovusele: Sabine Marcelise valgustitest seinakaunistused, Daniel Arshami seinakell, Gelchopi laualamp ja tõrvik, Stefan Marxi vaas ja pleed ning Humans since 1982 duo seinakaunistused.
„Igal selles kollektsioonis oleval esemel on praktiline funktsioon, aga samas on need ka kunstiteosed. See traditsiooniline arusaam, et kunst on kõrgklassi teema ja disain osa massikultuurist, ei ole lihtsalt enam asjakohane. Kunst ja disain sobivad imeliselt kokku – ja kui need kokku saavad, juhtub tõeliselt maagilisi asju,“ ütles Henrik Most.
Selleks, et kunsti ja koduse loovuse demokratiseerimist veelgi rohkem tähistada, seda eriti praegustel aegadel, kui kunst ei pruugi paljudele pandeemia tõttu kättesaadav olla, saab erikollektsiooniga mängida ja seda kogeda ka nelja seina vahel. Nimelt on IKEA selleks puhuks
loonud Instagramis kohandatud liitreaalsuse efektid. IKEA julgustab inimesi #IKEAARTEVENT2021 kollektsiooni uudistama ja looma ka oma kodus põnevaid galeriisid.
Erikollektsioon on Eestis saadaval alates 2021. aasta 1. aprillist.
Kunstnikud:
Sabine Marcelis
Uus-Meremaal sündinud ja Hollandis tegutsev disainer Sabine Marcelis on lummatud erinevate materjalide ainulaadsetest omadustest ning efektidest, mida need suudavad tekitada, nagu näiteks siis, kui vaik või klaas kohtub valgusega. Tema loometöö on protsessipõhine, mis tähendab, et Marcelise disainilahendused tekivad stuudios erinevate ideede ja materjalidega mängides. Töötades toodete, paigalduse ja ruumilise disaini kallal, püüab ta luua maagilisi kogemusi oma kaasahaaravate disainilahenduste kaudu.
Daniel Arsham
Daniel Arsham on multidistsiplinaarne Ameerika kunstnik, kelle loomingus on ühendatud kunst, arhitektuur ja tegevuskunst. Tal on ulatuslik koostöökogemus teiste loominguliste juhtidega lavaetendustes, moes, sisekujunduses ja arhitektuuris. Tema uusim kunstiloome uurib tuleviku tsivilisatsioonide ja arheoloogilise allakäiguga seotud ideid. Arsham on New Yorgis asuva disainistuudio Snarkitecture kaasasutaja.
Humans since 1982
Humans since 1982 asutati 2009. aastal Bastian Bischoffi ja Per Emanuelssoni poolt, kui nad olid Göteborgi kunsti- ja käsitöökolledži üliõpilased. Humans since 1982 ühendab oma töös kunsti ja disaini, et luua õõnestavaid või meelerahu rikkuvaid igapäevaesemeid, mis tõstatavad küsimusi tehnoloogia kiirendamise ja selle dualistliku olemuse kui progressi ja hävingu allika kohta.
Stefan Marx
Stefan Marx on saksa kunstnik ja illustraator, kes kasutab oma erilist stiili tavalise igapäevase elu jäädvustamiseks ja kujutamiseks. Marx ammutab inspiratsiooni erinevatest subkultuuridest, nagu grafiti ja tekno, et luua kunsti erinevates meediakanalites. Tema loomingusse kuuluvad näiteks ruladisainid, suuremahulised õlimaalid ja portselanvaasid.
Gelchop
Jaapani kollektiiv Gelchop demonsteerib igapäevaseid objekte, kombineerides neid erinevate elementidega, et muuta nende funktsiooni lõbusal ja mõjuval viisil. Gelchopi kunstiteosed ja tooted julgustavad asju teistmoodi vaatama, ajendades mõtlema eseme „tõelisele“ eesmärgile maailmas.
Toode on lisatud sinu lemmikutesse
Product removed from sinu lemmikutesse
Kui [itemName] on uuesti saadaval, anname sellest sulle meili teel märku.