IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Tasakaal algab kodust

IKEA viib igal aastal läbi ülemaailmset uuringut „Kodune elu“. Iga kord keskendutakse uuele teemale, mis annab selgema arusaama sellest, kuidas kodune elu praegu välja näeb – ja kuidas me saame aidata seda paljude inimeste jaoks paremaks muuta.

2021. aasta oli ebakindel aeg ja seetõttu tahtsime alustada vestlust teemal, mis on kõige olulisem – meie vaimne heaolu. Palusime 1000 Eesti inimesel jagada mõtteid oma kodu ja vaimse heaolu põimunud suhtest. Siin on meie uuringu tulemused.
 
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Tulemused

25% Eesti inimestest ütles, et nende vaimne tervis on viimase 12 keerulise kuu jooksul kannatanud.

Uuringust selgus, et kodul, mida sa armastad, on võime kaitsta sinu vaimset heaolu: pea iga kolmas inimene Eestis, kes tundis end oma kodu suhtes paremini, nägi positiivset muutust ka oma vaimses tervises.

Seega on olemas ka pahupool – kui inimesed on kodus õnnetud, kogevad nad suurema tõenäosusega negatiivset mõju oma vaimsele heaolule. Niisiis palusime ekspertidel jagada nõuandeid, kuidas kodus tasakaalu leida.
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Ideid kodu korrastamiseks

Igale kolmandale eestlasele on kodu puhul tähtis, et seal poleks üleliigseid asju ning seda oleks lihtne korras hoida. Psühholoogide sõnul on see oluline ka meie vaimse tervise seisukohast – kodu peaks olema turvaline ja mugav koht, kus ennast laadida. Kuidas aga vältida segadust ilma, et peaksid pidevalt koristama ja saaksid tegeleda hoopis nende asjadega, mis sulle päriselt rõõmu pakuvad? Meil on ohtralt ideid, mis säästavad aega, vähendavad stressi ning aitavad luua tasakaalus kodu.

Loe lähemalt
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Kodutunne ja vaimne tervis

30% eestlastest tunnistas IKEA uuringu „Kodune elu” raames, et nende positiivsed tunded oma kodu suhtes panustavad ka nende vaimsesse heaolusse. Selleks, et end kodus paremini tunda, on tähtsad nii terved suhted kui ka sisekujunduslikud elemendid – näiteks võivad erinevad värvid sinu meeleolu ja mõtteid ühes või teises suunas mõjutada. Aga kes peaks interjööri osas otsuseid langetama, et kõik end kodus hästi tunneksid?

Loe lähemalt
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Oma isiklik spaa

Kodudesse on koondunud paljud erinevad tegevused alates tööülesannetest kuni lõõgastumisprotseduurideni. Õige tasakaalu leidmiseks ja vaimse tervise paranemiseks on pea viiendiku Eesti elanike sõnul tarvis ka enda keha eest hoolt kanda. Heade harjumuste loomiseks kodus on täiuslik oma isiklik spaa – ja meil on sulle nippe, kuidas see lihtsa vaevaga teoks teha!

Loe lähemalt
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Tähendusrikkad suhted

Kas tunned end pigem üksiku hundi või sotsiaalse olendina? Paljude Eesti inimeste sõnul on just kodustega suhtlemisel oluline roll nende vaimse heaolu säilitamisel. Muidugi on selleks tarvis suhteid, mille puhul poleks enda tõeliste tunnete väljendamine hirmutav, vaid hoopis vabastav kogemus. Lausa 10% meie uuringule vastanutest ütles, et nad ei räägi oma vaimse tervise teemal kellegagi – kas üheks põhjuseks võivad olla nutiseadmed?

Loe lähemalt
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Eriline teetseremoonia

Tee. Kas lihtsalt mõnus kuum jook või midagi palju enamat? Tee-ekspert Elina Naani sõnul võib teejoomine olla viis, kuidas jõuda lähemale üksteisele, aga veeta ka väärtuslikku aega iseendaga. Kas sina tead, milline ravimtaim aitab lõõgastuda või milline on hea valik tuju tõstmiseks? Igal taimel on oma aeg ja koht – naudi neid imelisi maitseid ja lõhnu ning ole tänulik vaikuse eest. Tunned huvi, kuidas muuta tavaline teejoomine eriliseks tseremooniaks?

Loe lähemalt
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Kontakt iseendaga

Nii poolte eestlaste kui ka enesearengu teejuht Tiit Trofimovi sõnul on vaimse tervise jaoks väga oluline üksi aega veeta. Kui me jätame tagaplaanile omaenda tunded ja mõtted, kaotame peagi endaga kontakti – ja keha hakkab meile sellest märku andma. Seetõttu tuleb pideva tegevuses olemise asemel püüda alati kõikide meeltega kohal olla. Kuidas aga kiire elutempo juures piisavalt rahulikuks jääda, et ka teadvelolek oleks osa meie argipäevast?

Loe lähemalt
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Nõuandeid paaridele

Uuringust „Kodune elu“ selgus, et 41%-l Eesti inimestest on kodus vaimse heaolu säilitamiseks kõige olulisem partneriga kvaliteetaega veeta. Kui ostad endale vinge auto, on justkui naiivne loota, et sa ei pea sellega hoolduses käima – suhteekspert Margus Vaheri sõnul on suhetega sama lugu: nende eest tuleb teadlikult ja regulaarselt hoolt kanda, sest ebarealistlikud ootused võivad viia kibeda lõpuni. Mis on armastuse viis keelt ja mida ühiselt kodus ette võtta, et teie suhe võiks taas õitseda?

Loe lähemalt
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Oskus puhata

Enda vajaduste märkamine pole egoistlik. Uuringust „Kodune elu” selgus, et 60% Eesti elanike jaoks on vaimse tervise huvides vajalik kodus lõõgastuda. Samas on aga meie hulgas levinud häda, et tegelikult ei osata tõeliselt puhata. Psühholoog Rita Rätsepp räägib lisaks enda vajaduste märkamisest ka sellest, kas nutiseadmete sirvimine on hea puhkus ja kas väikelastega kodudes on üldse võimalik aega maha võtta. Lisaks on meie sisekujundajal Pedro Castrol häid nippe, kuidas luua koju lõõgastav nurgake.

Loe lähemalt

Olulised tegurid tasakaalustatud koduses elus:

  • Suhted
  • Ruum
  • Rituaalid
  • Kogukond
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Suhted

Suhted on meie vaimse heaolu jaoks üliolulised

Pandeemia on sundinud paljusid meist veetma rohkem aega kodus oma pere ja lähedastega. 42% Baltikumi elanikest ütles, et nende suhted pereliikmetega on viimase 12 kuu jooksul paranenud. Seejuures tunnistas aga 15% inimestest, et 2021. aasta jättis negatiivse jälje nende sõprussuhetele.

Külalised ei mahu ära?

29% eestlastest väitis, et vaimse heaolu säilitamiseks on oluline ka kodus teiste inimestega suhelda. IKEA sisekujundaja Pedro Castro sõnul on külaliste vastuvõtmine võimalik ka kõige väiksemates majapidamistes. Pikendatav laud ja mõned kokkupandavad toolid teevad ruumi kõigile. Kui neid parasjagu ei kasutata, saab need seinale riputada või kappi ära panna.
„Rääkimine ning mõtete jagamine on iga suhte alustala – nii partneri, pere kui sõpradega. Oluline on mitte eeldada ja oodata, et teine pool midagi ütleks, vaid ise küsida, kui soovid millestki rääkida. Inimeste vahetu suhtlemine ja kontakt on see, mida me väga vajame.”

Rita Rätsepp, psühholoog
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Ruum

Kas su kodune ruum on sinu vaimule hea?

See, kuidas me oma ruume kasutame, on viimase aasta jooksul muutunud. Tasakaalu saavutamiseks on paljud meist oma tubasid vastavalt vajadusele  kohandanud. 60% nii Baltikumi kui kogu maailma inimestest ütles, et nad on pidanud kõigiks vajalikeks ja soovitud tegevusteks oma kodu ümber korraldama. Meie uuringust selgus ka see, et kodu, mida on lihtne koristada ja korras hoida, muutus viimase 12 kuu jooksul veelgi tähtsamaks.
 
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1
„Kodu on koht, kus end laadida ja hästi tunda. Koht, kus ei pea muretsema ning saad nautida aega koos lähedastega. Korras kodus on kergem lõõgastuda. Seetõttu ei ole soovitus alustada päeva voodi tegemisega pelgalt sõnakõlks. Kui asjadel on oma koht ning neid on lihtne kätte saada, siis tunneme end kodus paremini, mis aitab tagada ka paremat vaimset tasakaalu.”

Rita Rätsepp, psühholoog

Kuidas kodu korras hoida?

Üks olulisemaid nõuandeid meie sisekujundajalt: loo koridori-, magamistoa- ja köögisahtlitesse kord sahtlisisude, kastide ja karpide abil. Nii püsivad sahtlid palju kauem korras ja neis on rohkem ruumi ükskõik millele.

Dekoratiivsed kastid ja punutud korvid aitavad sul asju hõlpsasti korras hoida, ilma et peaksid need kättesaamatutesse kapisügavustesse ära peitma. Sellised korrastajad on praktilised nii hoiustamiseks kui ka interjööri stiilseks kaunistamiseks.

Jaga majapidamistööd päevade peale ära – näiteks pese pesu esmaspäeviti, võta tolmu teisipäeviti ja nii edasi. Sedasi nõuavad need tööd poole nädalavahetuse asemel hoopis iga päev pool tunnikest ja sa saad ülejäänud aja oma meelistegevustele pühendada.
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Rituaalid

Kas kodus on võimalik end piisavalt poputada?

Kodu roll on muutunud. See pole mõeldud ainult lõõgastumiseks, vaid ka aktiivsuseks ja produktiivsuseks. Tasakaalu leidmine heade igapäevaste harjumustega on viis, kuidas saavutada vaimne heaolu.

Peaaegu iga viies Eesti elanik ütleks, et enda eest hoolitsemine ja koduspaas pingetest vabanemine on vaimse heaolu säilitamise seisukohalt kõige tähtsamad.
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1
„Hoia käepärast oma isiklik spaahoolduse karp, kus kõik hädavajalikud asjad – kehakoorija, näomask, meresool, lõhnaküünlad jne –, on ühes kohas. Siis tead juba seda avades, et nüüd on aeg iseendale ja kõik muu võib oodata. Riputa dušinurka mõned eukalüptioksad ja lase niiskel õhul nende värsket aroomi edasi kanda. Kui tunned, et sinu vannitoas ei ole lõõgastavat atmosfääri, värskenda seda tekstiilide ja tarvikutega: vali välja dušikardin, vannimatt ja sobivat värvi rätikud ning lisa üks ilus seebialus või karbid väiksemate esemete jaoks. Nii muutub vannitoas meeleolu hetkega mõnusalt hubaseks.”

Pedro Castro, IKEA sisekujundaja

Lõõgastumisoskus on meie heaolu üks põhialustest

Psühholoog Rita Rätsepa sõnul peaks kodukontoris töötamisega käima käsikäes ka spetsiaalne lõõgastumiskoht, kus pärast tööpäeva aeg maha võtta. Kui sa töötad elutoas, leia endale üks teine paik, kus puhata. Selleks võib olla mõni nurk, tool, vaip või mis tahes muu koht, mida saab seostada töörežiimist kodurežiimile ümberlülitumisega.

IKEA sisekujundaja Pedro Castro soovitab iga lõõgastava tegevuse jaoks eraldi kohta. Mõtle, milliseid vahendeid ja keskkonda sa vajad. Kodutekstiilid loovad hubase tunde ja valgustus tekitab õige meeleolu. Raamatu lugemine või käsitöö nõuab kvaliteetset funktsionaalset valgustust, samas kui hämardatavad lambid või küünlad sobivad ideaalselt muusika kuulamiseks või selleks, et nautida tassikest kuuma teed.
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Kogukond

Kui suureks toeks on sulle sinu kogukonnad?

Olgu nendeks siis kohalikud naabruskonnad või hoopis Messengeri grupid – kogukonnad on meile olulised. Need toetavad meie praktilisi, sotsiaalseid ja emotsionaalseid vajadusi ning viimase 12 kuu jooksul oleme me nende poole rohkem pöördunud.

Olles oma kogukondades rohkem aega veetnud, ütles 9% Eesti inimestest, et naabruskonda kuulumise tunne mängis rolli nende vaimse tervise paranemisel.
IKEA uuring „Kodune elu” 2021 image 1

Tulevikukodu

Kui lähedal oled sa oma unistuste kodusele elule?

Inimesed on oma kodu osas selgesõnalisemad kui kunagi varem – nad teavad täpselt, mida nad tahavad ja mida nad vajavad. Kõige paremini kirjeldavad meie ootusi ideaalse kodu suhtes kolm omadust: privaatne ruum kõigile kodustele, sõprade ja pere lähedal elamine ja, mis kõige tähtsam, otsene ligipääs rohelistele aladele ja loodusele.

Psühholoog Rita Rätsepp soovitab: kui sul pole võimalik loodust kodu lähedal nautida, kutsu see hoopis ise oma koju, näiteks värvidega. Sinised ja rohelised toonid loovad kodus turva- ja heaolutunde, kuna need seostuvad meile loodusega. Taevas on sinine ja muru roheline – instinktiivselt seostub see meile heaoluga, kuna looduses tunneme end alati hästi. Inimene tunnetab värve mitte ainult silmade, vaid ka nahaga.
„Nii nagu inimesed vajavad mõtete tuulutamist, vajavad tuulutamist ka meie kodud. Soovitan vähemalt kord aastas teha asjade sorteerimise, mille käigus vaatad üle, mida alles jätta, mida taaskasutusse anda ja mida ära visata. See aitab meie kodu korras hoida, paneb energia liikuma ning aitab samas ka analüüsida, kuidas kodu uuendamist vajab. Kõige olulisem on lähtuda iseenda vajadustest, sest see on SINU kodu.”

Rita Rätsepp, psühholoog
 

Tagasi müüki
+
X

Toote lattu jõudmise teavitused

Ole esimene, kes saab teada, kui sinu soovitud [itemName] on tagasi laos:

Hästi! Nüüd jääb sul üle ainult teavitust oodata.

Kui [itemName] on uuesti saadaval, anname sellest sulle meili teel märku.