Mäng on laste õnne ja igakülgse arengu oluline osa, seega ei tohiks seda keelata. Sa pead lihtsalt muutma turvaliseks need kohad, kus süütu mäng võib põhjustada enamat kui lihtsalt väikse kühmu.
Kogu kodu võib olla mänguväljak
Lastele meeldib mängida ja nad teevad seda tihtipeale kõikjal. Seega ei saa sa alati ennustada, millal – ja millega – laps tahab mängida. Aga sa saad vaadata oma kodu läbi nende silmade. Nii on sul võimalik kindlaks teha potentsiaalsed ohukohad, et võtta meetmeid riskide vähendamiseks.
Mõned kõige tõsisemad vigastused tulenevad kinnitamata mööbli ümberkukkumisest ja väikeste esemete kätte lämbumisest. Samuti kukuvad lapsed tihti mänguhoos trepist või aknast alla. Õnneks võib sinu kodu olla koht, kus mäng pakub kuhjaga rõõmu, mitte ei tekita muret.
Kas teadsid?
Kuna lapse raskuskese on täiskasvanuga võrreldes kõrgemal, võib ta kergesti tasakaalu kaotada ja kukkuda.
Tõsisemate kukkumiste ennetamine
Kuna lapsed võivad kaotada tasakaalu kergesti, on parem mitte anda neile võimalust ronida ohtlikesse asenditesse. Näiteks võib laps kasutada mööblit, mis on aknalaua kõrval, et üles ronida ja nii kogemata aknast välja kukkuda.
Mida silmas pidada, et mänguaeg oleks lapsele ohutu
Kujuta ette, et sa oled jälle laps, täis uudishimu ning seiklusi. Nüüd jaluta selle vaatenurgaga kodus ringi ja mõtle, kus võib õnnetusi juhtuda.
Nõuanded kukkumiste ja mööbli ümberkukkumisega seotud vigastuste vältimiseks
Mööbli ja telerite ümberkukkumine võib põhjustada tõsiseid vigastusi, seega kinnita need alati seina külge.
Paiguta kõige raskemad asjad madalamale, sest nii püsivad sinu mööbliesemed kindlamalt paigal ja stabiilsena.
Lastel võib tekkida kiusatus mööblile ronida, eriti kui nad näevad kõrgemal mänguasju või muid põnevaid esemeid. Seetõttu hoia need riskide vähendamiseks alumistel riiulitel.
Väikestel lastel on suhteliselt rasked pead, nii et nad võivad tasakaalu kaotada. Ära lase neid akende lähedusse ja kasuta turvalukke, et sinu pisike kogemata välja ei kukuks.
Lapsed võivad ringi joostes pikali kukkuda. Libisemisvastased vaibaalused ja nurgakaitsmed aitavad vigastusi vähendada.
Nõuanded lämbumise ja muude mänguhoos tekkivate vigastuste vältimiseks
Beebid ja väikelapsed avastavad maailma suu kaudu, seega hoia väikesed esemed lämbumisohu vältimiseks nende käeulatusest eemal.
Pisipõnnidele meeldib oma vanemate õdede ja vendade mänguasjadega mängida. Veendu, et neil poleks väikesi osi, mis võivad mänguhoos lahti tulla.
Nööppatareid võivad allaneelamisel põhjustada keemilisi põletusi, mis võivad olla surmavad – seega hoia need turvalises kohas.
Mõned toataimed on mürgised ja taimepotid võivad sisaldada väikseid kive või muid osi, mis võivad põhjustada lämbumist. Kõige parem on hoida need väikestele sõrmedele kättesaamatus kohas.
Ruloode või muude aknakatete nöörid võivad suurendada poomisohtu. Kinnita need seinale või kasuta hoopis peidetud nööridega ruloosid.
Toitekaablite läheduses mängimine võib suurendada poomisohtu ja elektriseadmete ümberkukkumist. Hoia lapsed nendest eemal.
Tooted lõbusaks mänguajaks
Valik IKEA tooteid, mis aitavad luua kodu, kus sinu lapsel on lõbus ja turvaline mängida.
Kas teadsid?
IKEA ruloodel on peidetud nöörid, mis tähendab, et takerdumis- ja lämbumisoht on palju väiksem.