Uni on lapse tervise ja arengu seisukohast ääretult oluline. Sinu laps peaks magama üksi selili võrevoodis, kuni ta on piisavalt suur, et sealt iseseisvalt välja ronida. Võrevoodis on beebil ohutu ja turvaline olla. Siin on sulle veel mõned olulised ohutusnipid, et ka kõige suuremate uneväljakutsetega edukalt toime tulla.
Hea võrevoodi on hea une alus
Oma esimesel eluaastal magab enamik beebisid päevas 12–15 tundi. Selleks, et sinu lapsel oleks turvaline uneaeg ja sul kuhjaga meelerahu, on oluline teada, kuidas võrevoodit püsti panna.
Altpoolt saad lugeda, mida – või mida mitte – beebivoodisse või selle lähiümbrusesse paigutada. Põhimõtteliselt ei tohiks võrevoodis olla midagi muud peale jäiga madratsi ja kummilina. Beebi piisavalt soojas hoidmiseks ja ülekuumenemisohu ennetamiseks peaksid valima kerged tuduriided, mis sobivad kokku toatemperatuuriga.
Kas teadsid?
Võrevoodis peaks olema ainult kaks asja – jäik madrats ja kummiga lina.
Miks peab madrats olema jäik?
Pisibeebid on piiratud liikumisvõimega. See tähendab, et nad ei saa ennast kergesti ümber pöörata või pead keerata, kui midagi nende hingamist takistab. Lämbumisohu vähendamiseks peab võrevoodi madrats olema jäik ja säilitama oma kuju.
Ohutus võrevoodis ja selle ümbruses
IKEA võrevoodid on disainitud, ehitatud ja testitud nii, et sinu beebil oleks neis ohutu magada. Aga muidugi on oluline mõelda ka sellele, millega sa võrevoodit täiendad – olgu selleks siis madrats või kummiga lina. Samuti tasub üle vaadata kõik läheduses asuvad esemed.
Paar üldist nõuannet võrevoodi üles seadmiseks
Kasuta võrevoodis alati jäika madratsit, sest see aitab ennetada lämbumist. Kindlasti peab madrats olema sama suur kui võrevoodi põhi, et sinu beebi kogemata madratsi ja võrevoodi külgede vahele kinni ei jääks.
Vali madratsi suurusele sobiv kummiga lina. Veendu, et lina oleks pingul ja kangas ei kortsuks.
Kasuta beebi esimestel eluaastatel hingavast materjalist madratsikaitset, et vähendada lämbumisohtu. Madratsikaitsmed, mis on valmistatud mittehingavatest materjalidest, on mõeldud ainult üle 3-aastastele lastele.
Kui su laps suudab juba iseseisvalt istuda, pane voodipõhi kõige madalamasse asendisse, et vähendada kukkumisest põhjustatud õnnetusi.
Kui su laps on juba piisavalt suur ja seisab püsti, eemalda võrevoodilt selle esikülg või kasuta hoopis voodit. Nii ei kuku sinu pisike kõrgel turnides oma pesast välja.
Paar üldist nõuannet võrevoodi ümbruse kontrollimiseks
Hoia kardinad ja lampide või ruloode nöörid lapse käeulatusest eemal. Lämbumine kujutab beebidele tõsist ohtu.
Ära paiguta lapse käeulatusse voodikaunistusi, baldahhiine, voodikaruselli või pikki tekstiile, mis ripuvad üle võrevoodi ääre.
Ära aseta võrevoodit radiaatori, kuumade torude või otsese päikesevalguse kätte või lähedusse. Beebide nahk on õrn ja võib kiiresti põleda.
Hoia mööblit võrevoodist ohutus kauguses, et laps ei saaks selle abil välja ronida. Nii vähendad kukkumise, kinnijäämise ja lämbumise riski.
Ära paigalda võrevoodile konkse, käepidemeid või muid sarnaseid esemeid, sest sinu beebi võib nende külge kinni jääda.
Tooted mugavaks uneks
IKEA valikus on erinevad tooted, et sinu pisike saaks õndsalt ja rahulikult magada.
Kas teadsid?
Ohutu madrats mahub täpselt võrevoodisse, jätmata võrevoodi ja madratsi vahele vahesid, kuhu su beebi võib kinni jääda.
Miks on hästi istuv madrats oluline?
Madratsi äärte ja võrevoodi külgede vahele jääv tühimik kujutab endast lapsele ohtu, kuna tema pea ja jäsemed võivad sinna kinni jääda. Ja lõksus laps võib ennast vigastada või isegi lämbuda, sest ta ei suuda end ise veel päris hästi lahti päästa.